Az Európa jövője című, Várkert Bazárban rendezett nemzetközi konferencián adott elő Frank Füredi, a magyar származású, világhírű brit szociológus szerdán. (A vele készült korábbi interjúnkat itt olvashatják: Nem a kormányt védem, hanem Magyarországot.)
Füredi személyes hangvételű bevezetővel kezdte előadását: 1956 novemberében, amikor jöttek az orosz tankok, apja azt mondta neki: „nem érdemes magyarnak lenni, ha nem mersz harcolni” – idézte fel.
Most, hatvankét évvel később már nem kell félni az orosz tankoktól, ma a kultúrharc jelentősége értékelődik fel Füredi szerint.
Az önállóság arról is szól, hogyan gondolkodunk, dönthetünk-e arról, hogyan, milyen értékek mentén neveljük fel a fiatalságot.
Ettől a kultúrharctól függ a jövőnk
– jelentette ki az előadó.
Napjaink kultúrharca a bölcsőben kezdődik és az oktatásban folytatódik: elsősorban azokról az értékekről szól, amelyek alapján a fiatalok gondolkodnak – mutatott rá Füredi, majd hozzátette: a nyugat-európai tendenciák – például a gyermekek iskolai nemváltása körüli viták – arról tanúskodnak, hogy a szülői tekintély támadás alatt áll.
Az előadó a nemzeti szuverenitásban jelölte meg a kultúrharc másik kiemelkedő területét.
Meglátása szerint „szent háború” zajlik a nemzet ellen, amelynek keretében azt nevezik populistának, aki hisz a határokban és a nemzeti önrendelkezésben.
Az európai integráció a sokszínűség jegyében indult, mára azonban ez új jelentéssel bír: az európai kultúra „nemzetietlenítését” jelenti az előadó szerint.
Akiket ma populistáknak neveznek, azok Európa jövője szempontjából fontos értékeket képviselnek. A V4 országokat „bajkeverőknek” tekintik Európában, pedig „mi vagyunk az igazi európaiak” és „mi harcolunk Európa jövőjéért” – hangsúlyozta végül Frank Füredi.